·Emzirmeye başlamadan önce eller sabunlu su ile yıkanmalıdır.

·Emzirme öncesinde meme başlarının ve çevresinin temizliği bir miktar süt sıkıp,meme başına ve çevresine sürülerek yapılmalıdır.

·Annenin sakin, gürültüsüz bir ortamda oturması sağlanmalıdır.Fiziksel rahatlama süt salınması refleksinin işlerliği için gereklidir.

·Bebeğin vücudu anneye yakın olmalı baş ve vücudu düz bir şekilde tutulmalı, gerekirse omuz ile birlikte poposundan da desteklenmeli ve burnu anne memesi hizasında olmalıdır. Emzirmeye başlamadan önce bebeğin burnunun açık olup olmadığı kontrol edilmelidir.Tıkalı ise bebeğin burnu açılıp rahat nefes alması sağlandıktan sonra emzirmeye başlanmalıdır.

·Anne meme başını bebeğin yanağına dokundurarak arama refleksini uyarıp bebeğin memeyi bulması sağlanmalıdır.

·Emzirme sırasında meme başının tamamı ve areolanın(meme başı çevresindeki koyu renkli kısım) büyük bir kısmının bebeğin ağzında olması sağlanmalıdır.

·Anne serbest olan elinin baş ve işaret parmağı üstte areola kenarında diğer üç parmağı areolanın altında olacak şekilde memeyi tutmalı ve hafifçe bastırarak hem sütün kanallara akışını kolaylaştırmalı hem de bebeğin burnunun memeye gömülmesini engelleyerek rahat nefes almasını sağlamalıdır.

·Emzirme sonunda meme başını zorla bebeğin ağzından çekmek meme başını zedeleyebilir. Anne küçük parmağını yandan bebeğin ağzına doğru iterek emmeyle oluşan negatif basıncı ortadan kaldırırsa memeyi rahatça çekebilir

·Her emzirme sonunda mutlaka bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

·Meme başındaki olası çatlakları önlemek için katkısız lanolin içerikli PureLan 100 krem her emzirmeden sonra meme başına ve çevresine sürülmelidir. Bu kremi emzirme öncesi temizlemeye gerek yoktur.© 2011 - All Rights Reserved - Sümer A.Ş.- sumer@sumeras.com
Merkez : G.M.K. BULVARI NO:7/11 KIZILAY 06440 ANKARA
Phone : (0312) 418 41 29 - (0312) 418 26 46 pbx - Fax : (0312) 425 49 83
Web : http://www.sumeras.com

MERKEZI ISVIÇRE'DE BULUNAN MEDELA AG'NIN TÜRKIYE TEK DISTRIBÜTÖRÜDÜR.